Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2011, sygn. IBPBI/2/423-1590/10/PP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1590/10/PP
Czy prawidłowo jest ustalona wysokość przychodu w dniu otrzymania oraz wartość kosztu w dniu zapłaty w oparciu o:
a. średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień - jeżeli płatność wpływa lub wypływa z rachunku walutowego i w celu dokonania tej zapłaty nie następowało przewalutowanie środków na tym rachunku tj. Bank nie wyceniał waluty w momencie wystąpienia transakcji na koncie?
b. kurs waluty faktycznie zastosowany do danej operacji z tego dnia - w pozostałych przypadkach?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 listopada 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 10 listopada 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kursu przeliczenia waluty w oparciu o:
- średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski jest nieprawidłowe,
- kurs faktycznie zastosowany jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 listopada 2010 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia kursu przeliczenia waluty w oparciu o:
- średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski,
- kurs faktycznie zastosowany.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka dokonuje zakupu towarów, materiałów i surowców w walutach obcych oraz otrzymuje zapłatę za towary w walutach obcych. Do obsługiwania tych transakcji używa kont walutowych. Wartość wpłat walutowych przeliczana jest w oparciu o średni kurs ogłaszany przez NBP z dnia poprzedzającego dzień wpływu waluty na konto, ponieważ Spółka nie ma możliwości ustalenia kursu faktycznie zastosowanego przez bank. W momencie dokonywania zapłaty za zakupione towary, materiały i surowce Spółka ustala wartość wypływu waluty z rachunku w oparciu o:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty