07.10.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.10.2011, sygn. ITPP1/443-1023/11/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1023/11/JJ

Zakres rozliczania opłat za media.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2011 r. (data wpływu 22 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania opłat za media jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lipca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczania opłat za media.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Najemcy lokali użytkowych i mieszkalnych, zgodnie z umową, obciążeni są za czynsz i zobowiązani do opłacania mediów. Dostawca mediów wystawia fakturę VAT na Pani (wynajmującego) rzecz. Z kolei Pani wystawia refakturę na rzecz najemców, stosując te same stawki podatku VAT, co dostawcy mediów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę VAT powinna Pani opodatkować media w powyższej sytuacji...

Uważa Pani, że opłaty za media są wprawdzie związane z usługą najmu, lecz wynajmujący powinni mieć możliwość ich refakturowania (z zastosowaniem właściwej dla mediów stawki VAT i uwzględnieniem szczególnego obowiązku podatkowego dla tego typu usługi). Tym bardziej, że koszty są przerzucane na najemców na podstawie dokumentów pierwotnych, bez doliczania marży. Pani zdaniem, z refakturą mamy do czynienia wówczas, gdy podmiot otrzymujący fakturę VAT za dane usługi wystawia następnie fakturę VAT na podmiot, który z tych usług faktycznie korzystał. Należy tutaj zastosować taką samą cenę i stawkę podatku VAT, jaką zastosował pierwotny sprzedawca usług na swojej fakturze. Jeżeli więc refakturowane usługi są opodatkowane obniżoną stawka VAT (np. dostawa wody), to należy taką stawkę zastosować na refaktrze. Nie ma znaczenia jaką stawką objęta jest usługa zasadnicza, tzn. 23% przy lokalach użytkowych, czy zwolnioną dla lokali mieszkalnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne