Interpretacja indywidualna z dnia 18.08.2011, sygn. ITPB1/415-550/11/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-550/11/WM
Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego prawidłowe będzie, gdy Wnioskodawca na podstawie art. 8 ust. 1 w połączeniu z art. 10 ust. 1 pkt 3 i art. 14 ust. 1 w połączeniu z ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zaliczy (przypadające na niego stosownie do jego udziałów w zyskach spółki) przychody za wykonanie przez spółkę ww. usług (wynajmu samochodów), wymienionych w wystawionych przez spółkę fakturach, za miesiąc w którym sąd wydał pozytywny dla spółki wyrok, określający kwotę należności przysługującej spółce?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2011 r. (data wpływu 19 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia daty powstania przychodu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie daty powstania przychodu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest wspólnikiem w spółce cywilnej, przysługuje mu zysk wypracowany przez spółkę stosownie do jego udziału kapitałowego. Spółka cywilna zajmuje się między innymi dochodzeniem odszkodowań i wynajmem samochodów klientom, którzy na skutek wypadku uszkodzili swoje własne pojazdy. Na czas naprawy spółka wynajmuje klientom samochody zastępcze, co w celu dopełnienia wymogów formalnych, zostaje potwierdzone każdorazowo fakturą wystawioną po zakończeniu danego wynajmu. Ponieważ klientom spółki przysługuje wobec ich ubezpieczycieli (ubezpieczalni) wynikająca z prawa do pojazdu zastępczego na czas naprawy - wierzytelność, tj. prawo do odszkodowania, klienci ci za pomocą (umowy) cesji przenoszą tę wierzytelność na spółkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty