22.07.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2011, sygn. ITPP1/443-522/11/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-522/11/MS

Czy uzyskane przez Wnioskodawcę środki z banku uzyskane z obrotu instrumentami finansowymi (kontrakty forward) podlegają opodatkowaniu VAT i korzystają ze stawki zwolnionej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2011 r. (data wpływu 11 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 18 lipca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług, których przedmiotem są instrumenty finansowe - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług, których przedmiotem są instrumenty finansowe.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zabezpieczając się przed niekorzystnymi warunkami obrotu gospodarczego m.in. przed wahaniami kursów walutowych korzysta z pochodnych instrumentów finansowych, t.j. z kontraktów forward, zawierając z bankiem umowę na świadczenie usług na instrumentach finansowych w okresach miesięcznych. Uzyskane przychody i koszty z obrotu instrumentami finansowymi rozliczane są na zasadach ogólnych.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż na podstawie zawartej umowy dotyczącej kontraktu forward walutowy, bank świadczy umowę finansową na rzecz Wnioskodawcy, a Wnioskodawca w zależności od rozwoju sytuacji rynkowej (wahania kursów) uzyskuje prawo do sprzedania instrumentu bazowego lub prawo do zakupu instrumentu bazowego po określonej cenie. W związku z zawarciem umowy strony zobowiązały się wzajemnie do przeniesienia własności na rzecz drugiej strony określonej kwoty waluty w uzgodnionym terminie w przyszłości zgodnie z przyjętym przez strony terminowym kursem wymiany (ustalonym z góry w momencie zawierania transakcji). Zawarty z bankiem kontrakt forward, to kontrakt zawarty bez fizycznej dostawy instrumentu bazowego, a rozliczenie następuje poprzez wypłatę różnicy wynikającej z kursu terminowego (tzn. przyjętego kursu waluty w transakcji terminowej forward i kursu spot (tzn. kurs natychmiastowego waluty na dany moment, dzień). Celem zawieranych transakcji forward jest zabezpieczenie pozycji bilansowych należności i zobowiązań w walutach przed ryzykiem wahań kursów (t.j. Wnioskodawca dostaje pieniądze od banku - na pozycji zobowiązań tzn., że kurs rzeczywisty na koniec miesiąca jest niższy niż w zawartej umowie więc firma musi zapłacić więcej dla kontrahenta czyli forward na plus zobowiązania na minus = firma wychodzi na zero). Ponadto w przypadku osiągnięcia zysku na kontrakcie forward przez bank, Spółka przelewa środki z takiej transakcji na rzecz banku. Natomiast w przypadku osiągnięcia zysku na kontrakcie przez Spółkę, to bank przelewa środki z takiej transakcji na rzecz Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne