Interpretacja indywidualna z dnia 03.03.2011, sygn. ITPB3/423-18b/11/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-18b/11/PS
W zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z tytułu wpłat na pokrycie utrzymania części wspólnych nieruchomości oraz własnych kosztów dotyczących lokali użytkowych.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wspólnoty przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2011 r. (data wpływu 10 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 tej ustawy z tytułu wpłat na pokrycie utrzymania części wspólnych nieruchomości oraz własnych kosztów dotyczących lokali użytkowych - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 stycznia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości zwolnienia od podatku dochodu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 tej ustawy z tytułu wpłat na pokrycie utrzymania części wspólnych nieruchomości oraz własnych kosztów dotyczących lokali użytkowych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wspólnota składająca się wyłącznie z lokali użytkowych w 2006 r. wykonała remont budynku. Ponieważ Wspólnota nie posiadała wolnych środków na wykonanie robót remontowych, w dniu 26 października 2006 r. członkowie Wspólnoty podjęli uchwałę o zaciągnięciu pożyczki od Gminy dla poszczególnych właścicieli nieruchomości. Pożyczka wpłynęła na konto Wspólnoty. Spłaty pożyczki dokonują poszczególni właściciele wspólnoty, proporcjonalnie do wysokości udziałów w nieruchomości wspólnej. Wpłacane kwoty wpływają na konto Wspólnoty, zaś zarząd Wspólnoty przekazuje je na konto pożyczkodawcy. Właściciele lokali wnoszą miesięcznie należne kwoty na poczet spłaty pożyczki wraz z należnymi odsetkami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty