Interpretacja indywidualna z dnia 09.02.2011, sygn. ITPP2/443-1196/10/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1196/10/AD
Opodatkowanie czynności, za które otrzymywane są premie pieniężne oraz sposobu ich dokumentowania.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 października 2010 r. (data wpływu 24 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności, za które otrzymywane są premie pieniężne oraz sposobu ich dokumentowania - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 listopada 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności, za które otrzymywane są premie pieniężne oraz sposobu ich dokumentowania.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka zajmuje się sprzedażą towarów elektrycznych i elektrotechnicznych. W ramach współpracy ze swoimi dostawcami zawiera umowy handlowe i porozumienia. Umowy te w sposób kompleksowy określają warunki współpracy pomiędzy Spółką i dostawcami, w szczególności przewidują szereg odrębnie traktowanych instrumentów mających na celu intensyfikację obrotów między jej stronami, m.in. rabaty, usługi w zakresie promocji towarów, działań marketingowych, reklamy, czy premie pieniężne w ramach wymienionych usług. Umowy zawierają zobowiązania do prowadzenia działań związanych z reklamą i marketingiem towarów, a zwłaszcza reklamą bezpośrednią do końcowych odbiorców towarów (konsumentów), prowadzonych przez Spółkę w ramach zawartych umów. Dotyczy to m.in. ekspozycji towarów dostawców oraz ich logo (nazwy w widocznych miejscach w Oddziałach), udział towarów dostawców w akcjach promocyjnych prowadzonych przez Spółkę, utrzymywanie na stanie danej placówki towarów dostawcy. Za te działania - usługi marketingowe, reklamowe i promocyjne (w tym brak zaległości w płatnościach zobowiązań) - ustalono wynagrodzenie w postaci premii pieniężnych, których wysokość uzależniona jest od wysokości obrotów w danym okresie rozliczeniowym. Są to np. premie kwartalne, półroczne, bądź roczne. Intensyfikacja działań reklamowych, marketingowych, czy promocji, ma przełożenie na wysokość obrotów, a tym samym jest to miarodajna podstawa ustalenia wynagrodzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty