15.11.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.11.2010, sygn. ILPP1/443-908/10-2/KŁ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-908/10-2/KŁ

1. Czy świadczenie odszkodowawcze powinno być traktowane jako czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (dalej: podatek VAT)?
2. Jakim dokumentem powinien zostać potwierdzony fakt otrzymania świadczenia odszkodowawczego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wypłaconego odszkodowania i sposobu jego dokumentowania jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wypłaconego odszkodowania i sposobu jego dokumentowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności, zawarł w dniu 25 października 1999 r. handlową umowę przedstawicielską z kontrahentem, będącym spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka). Na podstawie Umowy, Wnioskodawca zobowiązał się do działania w imieniu Spółki, w tym w szczególności do stałego zawierania umów sprzedaży oraz do odbierania świadczeń do niej skierowanych (o ile dotyczą one zawieranych umów sprzedaży). Przedmiotem sprzedaży dokonywanej w ramach Umowy były wszystkie produkty pochodzące od Spółki.

Umowa została zawarta na czas nieokreślony, przy czym mogła być rozwiązana za zgodnym porozumieniem stron albo z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia przez każdą ze stron. Dodatkowo Umowa mogła być rozwiązana ze skutkiem natychmiastowym przez Spółkę w przypadku dopuszczenia się przez Wnioskodawcę łamania podstawowych obowiązków wynikających z Umowy lub powtarzającego się zjawiska sprzedaży dla odbiorców niewypłacalnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne