23.07.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.07.2010, sygn. ILPB2/415-560/10-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-560/10-2/JK

50% koszty uzyskania przychodów, w związku z wykonywaniem prac o charakterze twórczym (radca prawny).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2010 r. (data wpływu 29 kwietnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 kwietnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na stanowisku radcy prawnego.

W ramach umowy Zainteresowana wykonuje dla pracodawcy obsługę prawną w pełnym zakresie (art. 6 ust. 1 ustawy o radcach prawnych), tj. świadczenie pomocy prawnej, a w szczególności udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych, opracowywanie projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami.

Umowa o pracę określa jedynie elementy wymagane przez art. 29 Kodeksu pracy, natomiast zakres obowiązków Wnioskodawczyni doprecyzowany został w odrębnym dokumencie.

Zainteresowana na potrzeby pracodawcy opracowuje opinie prawne, które jako rezultat pracy twórczej są utworami w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Umowa o pracę nie zawiera postanowień co do przeniesienia na pracodawcę autorskich praw majątkowych do utworów stworzonych przez pracownika, jednakże następuje to z mocy prawa zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne