Interpretacja indywidualna z dnia 11.10.2010, sygn. IPPB5/423-457/10-2/MB, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-457/10-2/MB
CIT - w zakresie skutków podatkowych związanych z aportem nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16.07.2010 r. (data wpływu 20.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z aportem nieruchomości - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20.07.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z aportem nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka lub C. jest spółką prawa niemieckiego, prowadzącą działalność gospodarczą polegającą na wynajmie powierzchni biurowych poprzez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład w rozumieniu art. 4a pkt 11 UPDOP.
W związku z planowaną restrukturyzacją dotyczącą dwóch nieruchomości Spółki położonych w Polsce, C. rozważa wniesienie ich do osobnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (lub dwóch odrębnych spółek, dalej: Spółka celowa) w formie wkładu niepieniężnego.
W zamian za wkład niepieniężny Spółka celowa wyda udziały, które zostaną objęte przez C..
Przedmiotem wkładu będą jedynie nieruchomości stanowiące aktywa, a nie przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowaną część.
Spółka zaznacza, iż zgodnie z przyjętą praktyką rynkową wartość nominalna udziałów, które zostaną objęte przez C., będzie niższa od wartości nieruchomości będących przedmiotem aportu na dzień ich wydania. Zgodnie z postanowieniami ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r., Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: KSH), różnica pomiędzy rynkową wartością wkładu niepieniężnego a nominalną wartością wydanych udziałów zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki celowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty