22.12.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.12.2010, sygn. IPPB5/423-665/10-2/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-665/10-2/PS

CIT - w zakresie art. 5 i 7 konwencji z dnia 14 czerwca 1995 r. między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 01.10.2010 r. (data wpływu 04.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 5 i 7 konwencji z dnia 14 czerwca 1995 r. między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1996 r. Nr 110, poz. 527; dalej: konwencja polsko - luksemburska) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04.10.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie art. 5 i 7 konwencji polsko luksemburskiej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest przedsiębiorcą, który prowadzi działalność gospodarczą między innymi w zakresie inwestowania w udziały i inne papiery wartościowe (emitowane przez spółki kapitałowe lub spółki osobowe). W przyszłości Spółka może również prowadzić działalność finansową (np. zajmować się udzielaniem kredytów zagranicznym podmiotom). Działalność inwestycyjna (oraz potencjalna działalność finansowa) Spółki będzie prowadzona i zarządzana przez oddział Spółki ulokowany w Luksemburgu (dalej jako: Oddział w Luksemburgu). Działalność inwestycyjna Spółki, co do zasady, będzie dotyczyć podmiotów powiązanych ze Spółką. Niemniej jednak, Spółka może w przyszłość wykonywać tego rodzaju działalność również w stosunku do podmiotów niepowiązanych. Obecnie, Oddział w Luksemburgu planuje nabycie udziałów w amerykańskiej spółce osobowej od jedynego udziałowca Spółki. W chwili nabycia udziałów w amerykańskiej spółce osobowej Oddział w Luksemburgu wyemituje instrumenty finansowe (tzw. Świadectwa Udziału w Zyskach) do jedynego udziałowca Spółki. Świadectwa Udziału w Zyskach będą stanowić zapłatę za nabycie udziałów w amerykańskiej spółce osobowej. Świadectwa Udziału w Zyskach będą zobowiązywały Oddział w Luksemburgu do wypłacania odsetek do udziałowca Spółki. Wartość tych odsetek będzie uzależniona od rentowności Oddziału w Luksemburgu. Ponadto, istnieje możliwość, że w przyszłości działalność Spółki będzie finansowana długiem lub wkładami na kapitały Spółki. Wkłady mogą obejmować zarówno środki pieniężne lub inne aktywa (np. udziały w zagranicznych spółkach lub wierzytelności kredytowe). W zakresie niezbędnym do prowadzenia działalności inwestycyjnej i finansowej przez Oddział w Luksemburgu, aktywa nabyte od udziałowca Spółki będą alokowane do Oddział w Luksemburgu. Środki te będą stanowić w. kapitał Oddziału w Luksemburgu. Jeśli nabycie danych aktywów będzie dokonane w formie sprzedaży, to umowa sprzedaży stanowiąca podstawę nabycia własności takich aktywów będzie zawarta poza terytorium Polski przez przedstawicieli Oddziału w Luksemburgu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne