Interpretacja indywidualna z dnia 05.03.2010, sygn. IBPP4/443-213/10/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-213/10/AZ
Możliwość odliczenia podatku VAT w całości lub w części w ramach realizacji projektu pod nazwą ... w związku ze zmianą statusu Gminy jako czynnego podatnika VAT
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2010r. (data wpływu 5 lutego 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części w ramach realizacji projektu pod nazwą ... w związku ze zmianą statusu Gminy jako czynnego podatnika VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 lutego 2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT w całości lub w części w ramach realizacji projektu pod nazwą ... w związku ze zmianą statusu Gminy jako czynnego podatnika VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następując stan faktyczny:
Gmina zgodnie z umową nr zawartą w dniu 13 lutego 2006 roku zrealizowała ze środków unijnych projekt nr pn. .... W momencie realizacji projektu Gmina nie posiadała statusu czynnego podatnika podatku od towarów i usług, jednak z dniem 1 stycznia 2010 roku Gmina posiada status czynnego podatnika podatku od towarów i usług i składa miesięczne deklaracje VAT-7.
Przedmiotem projektu było powstanie G., w miejscowości nad zbiornikiem retencyjnym. G. jest obiektem wielofunkcyjnym o znaczeniu kulturowym z przeznaczeniem na potrzeby imprez kulturalnych organizowanych przez funkcjonującą C. oraz miejscem ekspozycji różnorakich wystaw, galerii organizowanych przez instytucje kulturowe, np. muzea. Celem było stworzenie miejsca spotkań, szkoleń współczesnych rycerzy, a przez to podniesienie atrakcyjności turystycznej popartej względami historycznymi okolicy inwestycji, poprzez organizowanie imprez kulturalnych (festynów rycerskich) ciągły napływ turystów. Powyższa inwestycja była realizowana w ramach zadań własnych Gminy wynikających z przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminy (Dz. U. z 2001r., Nr 142, poz. 1591 ze zm.) w zakresie, art. 7 ust. 1 pkt 9 kultury, w tym bibliotek gminnych i innych inwestycji kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami; pkt 10 kultury fizycznej i turystyki, w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych; pkt 18 promocja gminy; pkt 20 współpracy - ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty