30.09.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.09.2010, sygn. ITPP2/443-644/10/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-644/10/AD

Sprzedaż działki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2010 r. (data wpływu 28 czerwca 2010 r.), uzupełnionym w dniu 3 września 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 czerwca 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 3 września 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działki.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie transportu towarowego. Pozostaje Pan w związku małżeńskim i nie posiada z żoną rozdzielności majątkowej. Żona jest rolnikiem, opłaca KRUS, podatek rolny oraz korzysta z unijnych dopłat rolniczych. W skład gospodarstwa rolnego wchodzi około 7 nieruchomości o charakterze rolnym (niektóre ze względów historycznych składają się z wielu działek ). Są to głównie grunty niskiej klasy (V-VI klasa) nie nadające się pod uprawy, ale pod zalesienie. Czynność ta nie została przeprowadzona ze względu na oczekiwanie w kolejce na dopłaty na zalesienie. Posiada Pan wraz z żoną również dwie nieruchomości zabudowane (dom mieszkalny i budynek użytkowy) i jedną niezabudowaną na terenie zurbanizowanym. Nieruchomość zabudowana o charakterze użytkowym jest aktualnie wydzierżawiana na rzecz podmiotu gospodarczego. Na nieruchomości tej nie była prowadzona działalność gospodarcza ani przez Pana, ani przez żonę. Powyższe nieruchomości były zakupione w latach 1993-2005. W latach 2003-2008 zostały sprzedane trzy niezabudowane nieruchomości o charakterze rolnym oraz jedna niezabudowana nieruchomość na terenie miejskim (w 2004 r.). Nie jest Pan w stanie określić, czy aktualnie posiadane nieruchomości będą sprzedawane w najbliższych latach, ale na pewno będzie rozważane, czy bardziej opłacalne jest wykorzystać je gospodarczo, czy zbyć, zwłaszcza jeżeli w ich miejsce będzie można nabyć inne grunty, które będą dobrze rokować dla planowanego zalesienia. Otrzymał Pan propozycję zbycia jednej z działek niezabudowanych położonych na terenie miejskim. Działka nie jest objęta planem zagospodarowania, jedynie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z dnia 2 czerwca 2000 r. określa, że jest ona położona na terenie przemysłowo składowym. Nieruchomość ta nie była wykorzystywana do jakichkolwiek celów, została nabyta w celach lokaty kapitału, z ewentualnym wykorzystaniem dla celów działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana. Nabywca po zakupie przeznaczy ją pod zabudowę związaną z prowadzoną przez niego firmą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne