23.10.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.10.2009, sygn. ILPP1/443-930/09-2/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-930/09-2/AI

Czy Wnioskodawca prawidłowo traktuje świadczoną usługę nabycia na własne ryzyko wierzytelności przeterminowanych od właściciela pierwotnego jako usługę pośrednictwa finansowego zwolnioną od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 4 sierpnia 2009 r. (data wpływu 7 sierpnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT nabycia wierzytelności jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 sierpnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT nabycia wierzytelności.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza dokonywać zakupu wierzytelności przeterminowanych (po upływie terminu zapłaty wynikającego z faktury) płacąc za wierzytelność kwotę równą wartości zakupowanej wierzytelności pomniejszonej o dyskonto, które stanowi jej potencjalne wynagrodzenie. Zapłata za wierzytelności nastąpi ze środków własnych Wnioskodawcy. Umowa przelewu wierzytelności jest definitywna, a zapłata przez cesjonariusza cedentowi jest niezależna od tego, czy dłużnik zapłaci. Celem tej umowy jest samo nabycie wierzytelności. Nie jest natomiast celem jej windykacja na rzecz cedenta. Po dokonanym przelewie wierzytelności między Wnioskodawcą a cedentem, nie będą istnieć żadne dodatkowe zobowiązania z tytułu dokonanej cesji wierzytelności, gdyż wszelkie wzajemne roszczenia wygasną wraz ze spełnieniem warunków umowy. W przypadku ewentualnej nieściągalności wierzytelności od dłużnika, nabywca nie może żądać od sprzedawcy wypłaconej mu kwoty w drodze tzw. regresu. Zakupione wierzytelności ujmowane będą przez Wnioskodawcę jako własne aktywa, które następnie podlegać będą, z zaangażowaniem własnych środków finansowych, restrukturyzacji poprzez zawarcie umowy z dłużnikiem polegającej na ustaleniu harmonogramu płatności przewidującego rozłożenie płatności dokonywanych przez dłużnika, w czasie i ich oprocentowanie za zgodą dłużnika, ewentualnie prowadzeniu egzekucji sądowej lub pozasądowej lub dalszej sprzedaży.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne