Interpretacja indywidualna z dnia 09.07.2009, sygn. ILPB3/423-289/09-3/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-289/09-3/EK
Czy jeżeli Spółka wyodrębni oddział stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa, posiadający wszystkie cechy wyodrębnienia (organizacyjną, finansową i funkcjonalną) i wniesie go następnie do nowo utworzonej spółki z o.o., to czy z tego tytułu powstanie dla spółki przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2009 r. (data wpływu 24 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki handlowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie podatkowych skutków wniesienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowo utworzonej spółki handlowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Wnioskodawca zamierza wnieść zorganizowaną część swojego przedsiębiorstwa - Oddział, w postaci aportu do nowo utworzonej spółki handlowej (zwanej później Spółką) w zamian za jej udziały. Oddział, stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP), jest zlokalizowany w L(). Oddział ten jest w trakcie budowy. Na ZCP składają się nieruchomości (działki) oraz zespół składników materialnych, tworzących razem elektrownię biogazową (biogazownia), której głównym przedmiotem działalności będzie wytwarzanie energii elektrycznej z biogazu, powstałego z fermentacji substancji organicznych, m. in. wysłodków buraczanych, wywaru pogorzelnianego, resztek warzyw i owoców. Biogazownia posiada nazwę własną Biogazownia () oraz adres. Na zespół składników materialnych składają się:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty