Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2009, sygn. ILPB3/423-811/08-4/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-811/08-4/HS
Czy naliczona przez bank kwota 1,4 mln zł stanowi koszt podatkowy i może być zaliczona jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów Spółki za 2008 r.?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 04 grudnia 2008 r. (data wpływu 08.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 08 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z miesiąca stycznia 2009 r. (data wpływu 02 lutego 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka prowadzi sprzedaż mięsa na rynki wschodnie. Transakcje dokonywane są w walucie dolar amerykański. Aby zabezpieczyć się przed wystąpieniem różnic kursowych zawarła w 2008 r. z bankiem umowę transakcji opcji walutowej wraz z umową przewłaszczenia kwot pieniężnych. Polegała ona na zabezpieczeniu ekspozycji walutowej Spółki na okres 12 miesięcy za pomocą stałego minimalnego kursu z jednoczesną możliwością skorzystania z wyższych poziomów w przypadku osłabienia złotego. Przedmiotem umowy było przeniesienie przez wystawcę opcji na rzecz kupującego opcję prawa do nabycia lub sprzedaży określonej kwoty waluty (zgodnie z przyjętym przez strony kursem realizacji opcji) w uzgodnionej przez strony dacie realizacji opcji. Zawarcie niniejszej umowy miało zabezpieczyć Spółkę, iż w przypadku spadku kursu dolara bank gwarantuje Spółce kurs ustalony w umowie. Umowa przewidywała również ryzyko związane z tym, że w przypadku wzrostu kursu dolara powyżej kursu wykonania opcji Spółka będzie miała obowiązek do uregulowania różnicy bankowi. W związku z nagłym wzrostem kursu dolara powyżej kursu ustalonego z bankiem, aby zapobiec powstaniu nadmiernych strat związanych z ciągłym wzrostem dolara, co skutkowało radykalnym powiększeniem się kwoty należnej z tego tytułu na rzecz banku, Spółka zerwała umowę z bankiem. To spowodowało, iż bank zgodnie z warunkami umowy wyliczył i pobrał z rachunku Spółki jednorazowo kwotę 1.400.000,00 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty