Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2009, sygn. ILPP1/443-1080/08-3/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1080/08-3/AI
Kiedy winien zostać rozliczony podatek VAT należny wynikający z korekty wystawionej do niesłusznie wygenerowanej refaktury (dokumentującej czynność już wcześniej refakturowaną)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocnika doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2008 r. (data wpływu 17 listopada 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 13 stycznia 2009 r. (data wpływu 19 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku VAT należnego wynikającego z faktury korygującej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia podatku VAT należnego wynikającego z faktury korygującej. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 13 stycznia 2009 r. o uwierzytelnioną kopię dołączonego do wniosku pełnomocnictwa oraz o adres do korespondencji.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zajmuje się budownictwem mieszkaniowym wielorodzinnym (działalność deweloperska). W ramach tej działalności buduje budynki wielorodzinne. Wybudowane mieszkania przekazuje nabywcom do indywidualnego wykończenia protokołem zdawczo-odbiorczym. Zainteresowany wcześniej zawiera z dostawcami mediów umowy o świadczenie usług (dostawa gazu, ciepła, energii elektrycznej). Po przekazaniu lokali opłaty te powinny obciążać nabywców mieszkań. Jednak do czasu uzyskania przez dewelopera pozwolenia na użytkowanie nie jest możliwe zawarcie umowy przez nabywców mieszkań z dostawcami mediów. Do tego czasu dostawcy mediów obciążają opłatami Wnioskodawcę, który następnie refakturuje te koszty na zarządcę budynku, a zarządca prawdopodobnie na poszczególnych lokatorów. Odbywa się to w ten sposób, że najpierw dostawca mediów wystawia faktury za prognozowaną sprzedaż, a potem następuje rozliczenie i wystawienie faktury tzw. rozliczeniowej, na plus lub minus w zależności od rzeczywistego zużycia w stosunku do wartości prognozowanych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty