Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2009, sygn. ILPP1/443-1091/08-3/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1091/08-3/AI
Czy Wnioskodawca, w świetle art. 88 ust. 3a pkt 2 w związku z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w fakturach wystawionych przez dystrybutora z tytułu świadczonych przez niego usług opisanych w stanie faktycznym, za które to usługi Spółka wypłaca wynagrodzenie w wysokości uzależnionej od poziomu osiągniętych obrotów?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2008 r. (data wpływu 20 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca (dalej: Spółka) zawarł umowę handlową z dystrybutorem. W ust. 9 powyższej umowy zastrzeżono wynagrodzenie w postaci rocznej premii pieniężnej należnej dystrybutorowi, w zamian za dokonywanie przez niego zakupów od Spółki. Warunkiem wypłaty wynagrodzenia w postaci premii pieniężnej jest przekroczenie zakupów towarów ponad umówioną wielkość, liczoną od wartości netto obrotów wynikającą z faktur wystawionych przez Spółkę, z tytułu wszystkich dokonanych dostaw w okresie roku kalendarzowego, z tym że wraz ze wzrostem wielkości obrotów następuje zwiększenie liczonej w procentach kwoty premii. W przypadku braku spełnienia powyższego warunku premia nie jest należna. W sytuacji przekroczenia na dzień 31 sierpnia sprzedaży towarów ponad wielkość określoną w umowie, strony uzgadniają, iż z tym momentem następuje częściowe wykonanie usługi. W związku z tym Spółka zapłaci określoną w umowie kwotę dystrybutorowi, na podstawie wystawionej przez dystrybutora faktury. Ostateczne rozliczenie premii rocznej nastąpi po zakończeniu roku do dnia 15 stycznia następnego roku. Premia rozliczona będzie w formie potrącenia z wierzytelności Spółki, w sytuacji braku możliwości potrącenia premia zostanie przelana przelewem na konto dystrybutora. Spółka będzie otrzymywała faktury dokumentujące powyższe zdarzenie wystawione przez dystrybutora.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty