Interpretacja indywidualna z dnia 01.06.2009, sygn. IPPB3/423-162/09-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-162/09-2/JG
Ustawodawca w art. 14 ust. 3 ustawy wyraźnie wskazuje, że jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, organ podatkowy wezwie strony umowy do zmiany tej wartości lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. Oznacza to, że weryfikację ceny sprzedaży można przeprowadzić tylko w toku postępowania podatkowego. Przepis art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie upoważnia Organu w trybie wydawania interpretacji indywidualnych do przyjęcia, jako uzasadnionej przyczyny, przy ustalaniu wartości przedmiotu aportu, tej wartości przed dniem jego wniesienia. W każdym przypadku powinno się indywidualnie oceniać wartość rynkową rzeczy z dnia jej zbycia (wniesienia w formie aportu) z uwzględnieniem przyczyn powodujących przyjęcie dla konkretnej transakcji wartości innej niż wartość rynkowa.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 marca 2009 r. (data wpływu 26 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty