Interpretacja indywidualna z dnia 25.02.2009, sygn. IPPP2/443-1795/08-3/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1795/08-3/AZ
Dot. podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla sprzedaży książek i kalendarzy wydrukowanych z materiałów własnych dla podmiotu zagranicznego nie będącego członkiem Wspólnoty Europejskiej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2008 r. (data wpływu 8 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla sprzedaży książek i kalendarzy wydrukowanych z materiałów własnych dla podmiotu zagranicznego nie będącego członkiem Wspólnoty Europejskiej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla sprzedaży książek i kalendarzy wydrukowanych z materiałów własnych dla podmiotu zagranicznego nie będącego członkiem Wspólnoty Europejskiej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca ma zamiar drukować i sprzedawać podmiotowi zagranicznemu będącemu członkiem państw Wspólnoty Europejskiej bądź spoza państw Wspólnoty książki oraz kalendarze, zużywając do tego materiały własne (papier, okładki itd.). Następnie wykonane książki oraz kalendarze zostaną wysłane za granicę. Przedmiotem dostawy jest przeniesienie na zamawiającego, będącego podmiotem zagranicznym, prawa do rozporządzania jak właściciel produktem materialnym (towarem) w postaci wydrukowanych książek i kalendarzy. Wykonawcy dzieła w postaci książek i kalendarzy co do zasady nie przysługują prawa autorskie. Prawa takie przysługują zamawiającemu bądź samemu autorowi. Z istoty przedmiotu dostawy realizowanego przez Zainteresowanego wynika, iż produkcja i sprzedaż książek i kalendarzy odnosi się do towarów. Nie przenosi on na nabywcę więcej praw niż sam posiada. Nie dysponując autorskimi prawami majątkowymi nie dokonuje ich sprzedaży na żadnym z pól eksploatacji. Spółka realizuje dostawę towarów w postaci materialnej i w tym zakresie przenosi prawa do rozporządzania towarem jak właściciel. Nabywca kupując wydrukowane przez Wnioskodawcę książki i kalendarze staje się ich właścicielem i to bez względu na to jaki posiada zakres uprawnień w sferze autorskich praw majątkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty