Interpretacja indywidualna z dnia 05.10.2009, sygn. IBPP3/443-557/09/DG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-557/09/DG
Zwolnienie z akcyzy aromatów i esencji owocowych zawierających w swoim składzie alkohol etylowy wykorzystywanych do produkcji artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 lipca 2009r (data wpływu 24 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia z akcyzy aromatów i esencji owocowych zawierających w swoim składzie alkohol etylowy wykorzystywanych do produkcji artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 lipca 2009r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia z akcyzy aromatów i esencji owocowych zawierających w swoim składzie alkohol etylowy wykorzystywanych do produkcji artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Stan faktyczy
Wnioskodawca zajmuje się dystrybucją dodatków wykorzystywanych w przemyśle spożywczym (m.in. aromaty i esencje owocowe). W ramach prowadzonej działalności Spółka między innymi nabywa od dostawców z Niemiec (wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) aromaty owocowe, zawierające w swoim składzie alkohol etylowy, wykorzystywane do celów spożywczych. Rzeczywista zawartość alkoholu etylowego w nabywanych aromatach owocowych przekracza 1,2% objętości, w związku, z czym zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 3 poz. 11) stanowią one wyrób akcyzowy podlegający przepisom o podatku akcyzowym. Nabywane aromaty owocowe są następnie odsprzedawane producentom artykułów spożywczych i napojów bezalkoholowych o rzeczywistej objętościowej mocy alkoholu nieprzekraczającej 1,2% objętości (niestanowiące wyrobów akcyzowych). Spółka nie poddaje nabywanych aromatów owocowych procesowi przetwórczemu, ani nie zmienia składu wyrobów, a dodatki są wykorzystywane bezpośrednio przez odbiorców Spółki, którzy są producentami wyrobów spożywczych niestanowiących wyrobów alkoholowych (o zawartości alkoholu poniżej 1,2%).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty