30.06.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.06.2009, sygn. IBPBI/1/415-378/09/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-378/09/AP

Możliwość zwrotu pobranego nienależnie przez płatnika podatku dochodowego, od zwróconego pracownikowi socjalnemu ryczałtu miesięcznego z tytułu używania przez niego do celów służbowych pojazdu stanowiącego jego własność.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu do tut. Biura 31 marca 2009 r.), uzupełnionym w dniu 2 czerwca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwrotu pobranego nienależnie przez płatnika podatku dochodowego, od zwróconego pracownikowi socjalnemu ryczałtu miesięcznego z tytułu używania przez niego do celów służbowych pojazdu stanowiącego jego własność - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwrotu pobranego nienależnie przez płatnika podatku dochodowego, od zwróconego pracownikowi socjalnemu ryczałtu miesięcznego z tytułu używania przez niego do celów służbowych pojazdu stanowiącego jego własność.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 19 maja 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia. W dniu 2 czerwca 2009 r. do tut. Biura wpłynął uzupełniony wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Od maja 1990 r. do 10 listopada 2006 r. wnioskodawczyni była zatrudniona na stanowisku pracownika socjalnego w Ośrodku Pomocy Społecznej, a do jej zadań należało świadczenie pracy socjalnej w środowisku. W tym celu wykorzystywała własny samochód osobowy, ze względu na rozległy obszar, który obsługiwała. W związku z tym została zawarta umowa cywilnoprawna z Kierownikiem Ośrodka Pomocy Społecznej w sprawie przyznania jej limitu kilometrów, wypłacanego w formie ryczałtu na używanie samochodu osobowego do celów służbowych na terenie gminy. Od dnia zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczących zwolnienia od podatku ryczałtu na samochód, płatnik (pracodawca) potrącał podatek z wypłacanego jej ryczałtu. Na podstawie art. 121 ust. 3c ustawy z dnia 12 kwietnia 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64, poz. 583 ze zm.) pracownikowi socjalnemu, do którego obowiązków należy świadczenie pracy socjalnej w środowisku, przysługuje zwrot kosztów (podróży) przejazdu z miejsca pracy do miejsca wykonywania czynności zawodowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne