Interpretacja indywidualna z dnia 22.01.2009, sygn. IBPP3/443-780/08/BWo, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-780/08/BWo
Czy osoby fizyczne z tytułu pobieranego honorarium podlegają ustawie VAT i firma ma oczekiwać od nich faktur z 22% VAT, który może odliczyć, czy też będą rozliczane jak osoby fizyczne na podstawie zawartej umowy o przeniesienie praw do patentu bez obowiązku odprowadzenia przez nich podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 października 2008r. (data wpływu 3 listopada 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa do uzyskania patentu na projekt wynalazczy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 listopada 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa do uzyskania patentu na projekt wynalazczy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka zawarła z osobami fizycznymi (w tym, z dwoma swoimi pracownikami) umowę o przeniesienie praw do patentu. Przedmiotem umowy jest sprzedaż prawa do uzyskania patentu na projekt wynalazczy, czyli innymi słowy osoby fizyczne opracowały we własnym zakresie projekt wynalazczy pt: Układ do izotopowego pomiaru zawartości %C w popiele lotnym" i sprzedają Spółce prawa do uzyskania patentu na niniejsze rozwiązanie. Spółka ma zamiar przeprowadzić badania nad zastosowaniem niniejszego rozwiązania w swoich produktach (AWP-4) i wdrożyć je do produkcji. Z tytułu sprzedaży praw do niniejszego projektu wynalazczego Spółka będzie płaciła do 2023 roku wynagrodzenie od sprzedaży urządzeń, w których zastosowano niniejsze rozwiązanie (wynagrodzenie ryczałtowe i prowizyjne).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty