18.08.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.08.2009, sygn. ITPP1/443-498/09/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-498/09/DM

Każda ze stron transakcji, będąca niezależnym podmiotem gospodarczym, winna wystawić odrębne faktury VAT dokumentujące całą wartość osiągniętego obrotu z tytułu sprzedaży.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 maja 2009 r. (data wpływu do tut. organu 29 maja 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 26 czerwca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka, jako kupujący, zawarła z kontrahentem będącym właścicielem Małej Elektrowni Wodnej, (dalej MEW) umowę, w ramach której kontrahent sprzedaje Spółce energię elektryczną wytworzoną w odnawialnych źródłach energii. Ponadto strony łączy umowa, zgodnie z którą Spółka świadczy usługę kompleksową sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usług przesyłowych na potrzeby własne MEW. Po zakończeniu okresu rozliczeniowego następuje odczyt wskazań układów pomiarowych i wystawienia faktur. W ramach obowiązujących obecnie umów kontrahent z tytułu wytworzonej i wprowadzonej do sieci energetycznych energii elektrycznej wystawia faktury VAT, jak również Spółka z tytułu usługi kompleksowej, tj. sprzedaży energii elektrycznej i świadczenia usługi przesyłowej na potrzeby własne wytwórcy wystawia faktury VAT. Spółka zauważa, że rynek energii w Polsce funkcjonuje w oparciu o rynek tzw. dobowo-godzinowy. Dokonując zakupu lub sprzedaży energii elektrycznej z lub do kontrahenta wycena produktu oparta jest na cenach rynkowych, a przede wszystkim na analizie profilu dobowo-godzinowego danego kontaktu. Ceny energii elektrycznej w poszczególnych godzinach doby są znacząco zmienne, co powoduje, iż wartość określonej ilości energii jest różna. Ponadto Spółka zaznacza, że w momencie sprzedaży przez wytwórcę nadwyżki energii elektrycznej wprowadzanej do sieci dystrybucyjnej lokalnego operatora, energia ta jest w danej chwili zużywana przez innych odbiorców przyłączonych do sieci.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne