Interpretacja indywidualna z dnia 23.09.2008, sygn. ILPB3/423-395/08-4/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-395/08-4/HS
Czy Spółka właściwie rozliczyła dla celów podatku dochodowego od osób prawnych nabycie przedsiębiorstwa uwzględniając korektę kwoty wartości rezydualnej?W jaki sposób należy uwzględnić w rozliczeniach podatku dochodowego od osób prawnych korekty kwoty płatności ratalnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 16 czerwca 2008 r. (data wpływu 23.06.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zmiany zmniejszającej ustaloną wartość początkową nabytego przedsiębiorstwa jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:
- ustalenia wartości początkowej nabytego przedsiębiorstwa,
- zmiany zwiększającej ustaloną wartość początkową nabytego przedsiębiorstwa,
- zmiany zmniejszającej ustaloną wartość początkową nabytego przedsiębiorstwa.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony jeden stan faktyczny oraz zostały opisane dwa zdarzenia przyszłe.
Spółka kupiła na podstawie umowy z dnia 1 grudnia 2007 r. (umowa) przedsiębiorstwo od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą. Zgodnie z umową cena nabycia odpowiadała wartości przedsiębiorstwa wyliczonej przez strony na dzień zawarcia umowy i była równa kwocie 7.724.000 PLN.
Cena przedsiębiorstwa określona co do kwoty w umowie składała się z dwóch elementów:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty