20.03.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2008, sygn. ILPB3/423-38/08-2/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-38/08-2/MM

Czy premia termomodernizacyjna przysługująca Spółdzielni w związku z uzyskaniem właściwego kredytu w X S.A. na realizację robót remontowych stanowi w całości przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2007 r. (data wpływu 20.12.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 20 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnień przedmiotowych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca aktualnie realizuje w spółdzielni roboty ociepleniowe. W grudniu 2007 r. zakończone zostały prace na pierwszych pięciu budynkach. W latach następnych Spółdzielnia planuje kontynuację ocieplenia pozostałych 35 budynków. Źródłem finansowania robót jest kredyt termomodernizacyjny X S.A. wraz z premią przyznawaną przez Bank Y oraz środki własne. Roboty prowadzone są w ramach bieżącej gospodarki eksploatacyjnej, niewątpliwie nie przynoszą Spółdzielni przychodów. Koszty przedsięwzięcia zostaną zbilansowane z przychodami. Prace obejmują wszystkie budynki mieszkalne wraz z usytuowanymi w nich lokalami użytkowymi (sklepy, usługi, garaże), które stanowią ok. 4% ogólnej powierzchni zasobów mieszkaniowych. W 2008 r. Spółdzielnia otrzyma, zgodnie z zawartą umową kredytową, premię termomodernizacyjną dotyczącą 5 budynków. Premia ta zostanie przekazana przez Bank Y na spłatę wykorzystanych przez Spółdzielnię części kredytów. Do czasu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, premia traktowana była jak dochód przeznaczony na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych, a więc podlegała zwolnieniu. Decyzje dotyczące realizacji i finansowania ocieplenia zostały podjęte w latach 2004 - 2006 pod rządami wówczas obowiązujących regulacji podatkowych i ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. W aktualnym stanie prawnym, kiedy zasadniczej zmianie uległy przepisy ustawy podatkowej (art. 17 ust. 1 pkt 44), nie znowelizowano innych powiązanych z nią przepisów, a urzędy skarbowe i specjaliści w dziedzinie prawa spółdzielczego prezentują różne stanowiska, Spółdzielnia ma problem z interpretacją prawa odnośnie opodatkowania premii termomodernizacyjnej. Ustawa o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych z 18 grudnia 1998 r. nie odnosi się w żaden sposób do opodatkowania premii. Jeśli byłaby ona opodatkowana, to nieaktualny staje się zapis o jej wysokości (25% kredytu). Niewątpliwie kłóci się to z ideą wspierania przedsięwzięć, czyni korzystanie z niej nieopłacalnym, zważywszy koszty poniesione przez inwestora (dokumentacja techniczna, audyt energetyczny) na jej uzyskanie. Podkreślić należy, że zgodnie z zapisami ustawy o wspieraniu przedsięwzięć termomodernizacyjnych Fundusz Termomodernizacyjny tworzony jest przede wszystkim ze środków uzyskanych z budżetu państwa. Ww. ustawa rozróżnia obok innych budynków, budynki mieszkalne jako przedmiot termomodernizacji. W zasobach Spółdzielni termomodernizacji poddawane są właśnie budynki mieszkalne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne