14.11.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.11.2008, sygn. IBPB2/436-142/08/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/436-142/08/MZ

Czy umowa depozytu nieprawidłowego podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2008r. (data wpływu do tut. Biura 05 sierpnia 2008r.), uzupełnionym w dniu 01 września 2008r.o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy depozytu nieprawidłowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05 sierpnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy depozytu nieprawidłowego.

Z uwagi na fakt, iż wniosek nie spełniał wymogów formalnych pismem z dnia 14 sierpnia 2008r. Znak: IBPB2/436-142/08/MZ, IBPP2/443-736/08/ICz wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 01 września 2008r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka akcyjna) jest Spółką wchodzącą w skład szwedzkiej grupy spółek. Ponieważ w chwili obecnej w Spółce powstają nadwyżki finansowe, wnioskodawca zamierza deponować (lokować) w innej spółce należącej do tej samej grupy Spółce X, na podstawie zawartej w tym celu umowy depozytowej (dalej: Umowa). Deponowanie (lokowanie) będzie się odbywało wyłącznie w zależności od potrzeb Spółki, w miarę powstawania nadwyżek finansowych (nie jest wykluczone deponowanie (lokowanie) środków nawet kilkanaście razy w miesiącu lub częściej), na warunkach gwarantujących wnioskodawcy niezwłoczny dostęp do zdeponowanych (lokowanych) w ten sposób środków. Deponowanie nadmiaru środków w Spółce X stanowi dla wnioskodawcy alternatywę do lokowania tych środków na rachunku bankowym. Spółka X będzie mieć prawo dysponować zdeponowanymi przez wnioskodawcę środkami, co jest niezbędne aby zebrać fundusze konieczne na wypłatę należnych wnioskodawcy odsetek. Wnioskodawca nie prowadzi ani nie zamierza prowadzić działalności w zakresie finansowania za wyjątkiem Umowy nie zamierza zawierać umów depozytowych z innymi podmiotami niż banki. Umowa spółki nie przewiduje, aby działalność finansowa miała stanowić przedmiot działalności wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne