Interpretacja indywidualna z dnia 18.04.2008, sygn. IBPP2/443-37/08/EJ/KAN-357/01/08, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-37/08/EJ/KAN-357/01/08
Jak rozliczyć/odzyskać VAT zapłacony przez przedstawiciela fiskalnego? W jaki sposób i z jaką stawką VAT należy wystawiać fakturę VAT dla odbiorcy w Belgii i pozostałych krajów UE?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. F., przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2008r. (data wpływu 14 stycznia 2007r.), uzupełnionym pismem z dnia 7 kwietnia (data wpływu 16 kwietnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia/odzyskania podatku VAT zapłaconego przez przedstawiciela fiskalnego oraz w zakresie dokumentowania transakcji dostawy towarów dla odbiorców w Belgii i w pozostałych krajach Unii Europejskiej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 stycznia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej rozliczenia/odzyskania podatku VAT zapłaconego przez przedstawiciela fiskalnego oraz w zakresie dokumentowania transakcji dostawy towarów dla odbiorców w Belgii i w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 7 kwietnia 2008r. (data wpływu 16 kwietnia 2008r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 1 kwietnia 2008r. znak: IBPP2/443-37/08/EJ.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca dokonuje importu towarów handlowych z Chin, które następnie sprzedaje do odbiorców mających siedziby w różnych krajach Unii Europejskiej. Spółka planuje wprowadzenie zmian w zakresie dostaw towary będą transportowane drogą morską do portu w Belgii. W Belgii będzie następowało dopuszczenie towarów do obrotu na terenie UE spedytor lub przedstawiciel fiskalny dokona odprawy celnej i odprowadzi do właściwego urzędu w imieniu Spółki należne opłaty podatek VAT i ewentualne cło. Spółka na podstawie noty obciążeniowej wystawionej przez spedytora/przedstawiciela fiskalnego dokona wpłaty podatku i innych obciążeń do spedytora/przedstawiciela fiskalnego. Towar nie będzie przywożony do magazynów Spółki w Polsce, ponieważ na podstawie umowy o świadczenie usługi składowania i wydawania z kontrahentem belgijskim, będzie transportowany bezpośrednio z Belgii do odbiorców na terenie Unii Europejskiej. Towar będzie dostarczany do odbiorców transportem Spółki bądź wynajętym, a jego koszty w zależności od warunków dostawy poniesie Spółka bądź odbiorca towaru.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty