Interpretacja indywidualna z dnia 19.12.2008, sygn. ITPP1/443-824/08/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-824/08/JJ
Opodatkowanie sprzedaży działki, która została wydzielona z gospodarstwa rolnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia z dnia 19 września 2008 r. (data wpływu 22 września 2008 r.) uzupełnionym pismami z dnia 19 listopada 2008 r. oraz 4 grudnia 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki, która została wydzielona z gospodarstwa rolnego - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 września 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działki, która została wydzielona z gospodarstwa rolnego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Zamierza Pani zbyć niezabudowaną działkę nr 298/1, o powierzchni 0,95 ha, zapisaną w prowadzonej przez Sąd w C. Z treści wypisu do rejestru gruntów wynika, że działka (nieruchomość) jest określona jako grunt klasy R IIIb i R IVa. W dniu 12 września 2008 r. Rada Gminy podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (przyjętego na podstawie uchwały Rady Gminy z dnia 30 kwietnia 1998 r.), obejmującej fragment wsi K., P. i K. w Gminie C. (nieruchomości zapisane w księgach wieczystych prowadzonych przez Sąd w C. Zgodnie z uchwałą teren będzie przeznaczony na cele zabudowy usługowej w tym pod budowę obiektu handlowego wielkopowierzchniowego, składy i magazyny wraz z niezbędną infrastrukturą techniczną i komunikacyjną. W związku z planowaną sprzedażą działki zawarła Pani z przyszłym nabywcą przedwstępną umowę sprzedaży działki, w której ustalono cenę sprzedaży nieruchomości z zastrzeżeniem, iż cena może zostać powiększona o podatek należny, o ile przepisy obowiązujące w dacie zawarcia umowy przyrzeczonej nakładałyby na sprzedającego obowiązek zapłaty tego podatku. Z treści przedwstępnej umowy wynika, iż umowa sprzedaży zostanie zawarta w dniu 31 grudnia 2008 r., co oznacza, iż zostanie zawarta przed uchwaleniem zamierzonej zmiany planu zagospodarowania przestrzennego i przed zmianą charakteru rolnego przedmiotu sprzedaży.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty