Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2008, sygn. ITPP1/443-680/08/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-680/08/BS
Czy Spółdzielnia prawidłowo zastosowała 7% stawkę podatku od towarów i usług w stosunku do wkładu budowlanego przypadającego na miejsca postojowe w hali garażowej...
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2008 r. (data wpływu 1 sierpnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży wkładu budowlanego, przypadającego na miejsca postojowe w hali garażowej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 sierpnia 2008 roku został złożony wniosek, uzupełniony pismem z dnia 12 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej przy sprzedaży wkładu budowlanego, przypadającego na miejsca postojowe w hali garażowej.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujący stan faktyczny.
W 2006 roku Wnioskodawca rozpoczął budowę 3 budynków, w których znajdują się lokale mieszkalne i miejsca postojowe dla samochodów we wspólnych halach garażowych, znajdujących się w tych budynkach. Członkowie uiścili ratami wkłady budowlane na lokale i na miejsca postojowe do końca 2007 r. na podstawie faktur VAT wystawionych przez Spółdzielnię, w których Spółdzielnia zastosowała 7% stawkę VAT dla wkładów mieszkaniowych na lokale mieszkalne i 22% stawkę VAT dla wkładów budowlanych przypadających na miejsca postojowe. W 2008 roku po zakończeniu budowy Spółdzielnia wystawiła swoim członkom korekty faktur VAT w zakresie wkładu budowlanego na miejsce postojowe zmieniając zastosowaną na nie stawkę VAT z 22% na stawkę obniżoną w wysokości 7%, tj. taką jak zastosowała do lokali mieszkalnych. Ponadto w uzupełnieniu do wniosku Spółdzielnia wskazała, iż przedmiotem planowanej sprzedaży są lokale mieszkalne wraz z udziałami w częściach wspólnych nieruchomości, miejsca postojowe są elementem części wspólnej budynku i ze względu na to nie mogą być samodzielnym przedmiotem obrotu. Ich nabycie lub zbycie następuje łącznie z mieszkaniami. W zawieranych aktach notarialnych pomieszczenie podziemnej części kondygnacji realizowanego budynku stanowi element części wspólnej tego budynku z jednoczesnym określeniem sposobu korzystania z poszczególnych miejsc przez wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych. Pomieszczenia te nie zostaną wydzielone w odrębną własność jako samodzielny lokal. Wartość netto transakcji obejmuje wartość lokalu mieszkalnego oraz wszystkie elementy tej transakcji tj. części wspólne oraz prawo do wyłącznego korzystania z poszczególnych miejsc garażowych przez wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych. Kalkulacja ceny przedmiotowej transakcji uwzględnia więc prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w podziemnej części budynku. Jak wskazuje Wnioskodawca, przedmiotem sprzedaży obok własności lokalu mieszkalnego nie jest garaż, czy samo miejsce postojowe, ale prawo do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego o określonej powierzchni, integralnie związane z prawem własności konkretnego mieszkania. Nie ma możliwości nabycia lokalu mieszkalnego bez prawa do korzystania z miejsca parkingowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty