Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2007, sygn. IPPB2/436-66/07-5/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-66/07-5/MZ
Czy na gruncie opisanego wyżej stanu faktycznego zawarcie umowy cash poolingu oraz wykonywanie poszczególnych czynności w ramach jej realizacji, w szczególności dokonywane przez bank transfery środków pieniężnych z rachunku głównego uczestnika wykazującego dodatnie saldo na koniec dnia w celu spłaty kredytu dziennego zaciągniętego przez drugiego uczestnika i niespłaconego do końca dnia, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 30.08.2007 r. (data wpływu 13.09.2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie usług kompleksowego zarządzania płynnością finansową - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13.09.2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie usług kompleksowego zarządzania płynnością finansową.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
R. Sp. z o. o. zamierza przystąpić do zaoferowanego przez bank B. systemu cash poolingu. Drugim uczestnikiem tego systemu byłaby inna spółka z Grupy R. R. P. z siedzibą w Holandii.
W tym celu wnioskodawca zamierza podpisać z bankiem B. nienazwaną umowę dotyczącą zarządzania środkami pieniężnymi i kredytami dziennymi w grupie rachunków. Usługa świadczona przez bank B. na podstawie umowy obejmie zarządzanie środkami pieniężnymi zgromadzonymi na rachunkach bankowych oraz zadłużeniem R. P. Sp. z o. o. i R. P. . Celem usługi jest zminimalizowanie kosztów finansowania obu podmiotów poprzez kompensowanie przejściowych niedoborów wykazywanych przez jeden z podmiotów przejściowymi nadwyżkami występującymi u drugiego z podmiotów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty