Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.05.2007, sygn. ZD/4060-26/07, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/4060-26/07
Czy prawidłowe jest zastosowanie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poprzez określenie kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu, w zakresie dotyczącym 90% wynagrodzenia pracowników informatyków, stanowiącego wynagrodzenie ryczałtowe za tworzone w ramach stosunku pracy programy komputerowe?
W dniu 05 marca 2007r. Spółka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, który następnie został uzupełniony w dniu 02 maja 2007r.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca świadczy usługi w zakresie tworzenia oprogramowania komputerowego. W tym celu Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę informatyków specjalistów od tworzenia oprogramowania komputerowego (dalej informatycy). Oprogramowanie komputerowe tworzone przez informatyków jest przedmiotem prawa autorskiego, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). Umowy o pracę zawarte pomiędzy informatykami, a Spółką przewidują, że prawa autorskie do stworzonych przez informatyków programów komputerowych przysługują pracodawcy w zamian za comiesięczne wynagrodzenie ryczałtowe, stanowiące 90% wynagrodzenia pracowników informatyków. Wynagrodzenie miesięczne ryczałtowe zawiera się w miesięcznym wynagrodzeniu za pracę ustalonym odrębnie z każdym pracownikiem. Z uwagi na powyższe, otrzymywane przez informatyków wynagrodzenie za pracę podzielone jest na dwa składniki:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty