06.10.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.10.2006, sygn. IUS.DO/415/13/2006, Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie, sygn. IUS.DO/415/13/2006

Czy od dochodów, uzyskanych od zleceniodawców z USA, należy uiszczać podatek dochodowy od osób fizycznych, z uwzględnieniem 20% kosztów uzyskania przychodów?

Pytanie podatnika

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta lub marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pismem z dnia 24.07.2006 r., uzupełnionym pismami z dnia 25.08.2006 r. oraz 20.09.2006 r., Wnioskodawca, działający przez przedstawiciela ustawowego - wystąpił do tut. organu z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca będący osobą małoletnią, zamierza w dłuższym okresie zawierać przez internet umowy zlecenia z osobami prawnymi, mającymi siedzibę w USA oraz z osobami fizycznymi, które nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej, mającymi miejsce zamieszkania również w USA. Przedmiotem zawieranych umów będzie tworzenie stron internetowych oraz konsultacje i doradztwo w zakresie bezpieczeństwa informatycznego. Zleceniodawcy nie będą mieli obowiązku poboru zaliczek na podatek dochodowy. Wniskodawca nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej, a zlecenia zamierza pozyskiwać poprzez wyszukiwanie ofert w internecie i przedstawianie potencjalnym zleceniodawcom warunków ich realizacji. Jeżeli podmiot zagraniczny zaakceptuje warunki proponowane przez Wnioskodawcę, to wówczas będzie zawierana między stronami umowa, potwierdzana przez przedstawiciela ustawowego podatnika. Z tytułu realizacji przedmiotowych umów, wnioskodawcy nie będą przysługiwały prawa autorskie. Za wykonane zlecenia Podatnik będzie otrzymywał wynagrodzenie w walucie e-gold, przelewane na konto e-gold. W dniu otrzymania wynagrodzenia, Wnioskodawca będzie sporządzał wydruk transakcji, zawierający: numer przelewu, tytuł płatności, numery kont podatnika i zleceniodawcy, datę operacji, ilość złota i jego wartość w dolarach - na chwilę otrzymania należności. Równowartość otrzymanego wynagrodzenia w dolarach, podatnik będzie przeliczał na złote, według kursu NBP i od tej kwoty wnioskodawca zamierza odprowadzać zaliczkę na podatek - do dnia 20 następnego miesiąca oraz składać deklaracje PIT-53, przyjmując 20% koszty uzyskania przychodów. W okresie od kilku dni do miesiąca od daty otrzymania wynagrodzenia, wnioskodawca za pośrednictwem kantoru e-gold, będzie przelewał środki zgromadzone w dolarach z konta e-gold, na krajowe konto bankowe. Przeliczenia dolarów na walutę polską będzie dokonywał w momencie przelewu kantor e-gold.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne