29.12.2006 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.12.2006, sygn. ADIII/415-61/06, Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald, sygn. ADIII/415-61/06

Czy wskutek podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów w spółce kapitałowej poprzez wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci akcji innej spółki, wspólnik spółki osiąga przychód z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pytanie podatnika

Podatnik zamierza nabyć udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Następnie wspólnicy tej spółki zamierzają dokonać podwyższenia kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego ma nastąpić przez podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów. Na poczet podwyższenia kapitału zakładowego, podatnik zamierza wnieść wkład niepieniężny w postaci akcji innej spółki. Wysokość podwyższenia kapitału zakładowego odpowiadała będzie wartości rynkowej wnoszonych akcji. Zdaniem wnioskodawcy, skoro na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny, objęcie udziałów nastąpi wcześniej, a następnie wspólnicy dokonają podwyższenia kapitału zakładowego spółki zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, to podwyższenie wartości nominalnej istniejących udziałów nie wypełnia dyspozycji cytowanego przepisu i nie jest przychodem, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Organ podatkowy uznaje stanowisko strony jako nieprawidłowe.

Zasada ustalania przychodu z tytułu objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny została uregulowana w przepisie art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w którym ustawodawca kwalifikuje ten rodzaj przychodów do przychodów z kapitałów pieniężnych. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne