Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.04.2006, sygn. 1472/RPP1/443-213/06/IS, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1472/RPP1/443-213/06/IS
Czy zakup licencji, oprogramowania komputerowego należy traktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w związku z wnioskiem Spółki z dnia 16.01.2006 r. (data wpływu 16.01.2006 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu zastosowania przepisów prawa podatkowego, postanawiauznać stanowisko Podatnika za nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zajmuje się zakupem i sprzedażą oprogramowania komputerowego. Dotychczas Spółka zakup oprogramowania komputerowego znajdującego się na płycie CD lub DVD, materiałów informacyjnych i licencji zezwalających na używanie danego oprogramowania (wszystkie elementy znajdowały się w jednym, foliowanym opakowaniu) od kontrahenta z innego państwa członkowskiego w deklaracjach VAT -7 ujmowała jako WNT. Następnie Strona nabyła również numer licencyjny bądź licencję w formie papierowej rozszerzającej możliwość zainstalowania i używania określonego oprogramowania na większej liczbie komputerów, co za tym idzie używania go przez większą liczbę użytkowników. Ten zakup Spółka potraktowała jako nabycie usługi licencyjnej i wykazała w poz. 32 deklaracji VAT-7 jako import usług. Zakup usługi licencyjnej jest integralnie związany z zakupem oprogramowania komputerowego (nie jest możliwy zakup samej licencji bez wcześniejszego zakupu oprogramowania komputerowego umieszczonego na płycie CD, DVD lub pobranego bezpośrednio ze stron internetowych producentów oprogramowania). Z uwagi na to, że obie formy zakupu są ze sobą ściśle powiązane, Spółka do tej pory sumowała obie transakcje i umieszczała w kwartalnej deklaracji VAT-UE dotyczącej danego kontrahenta unijnego. Podatnik wyjaśnia, że każdy zakup poprzedzony jest konkretnym zamówieniem u kontrahenta unijnego. W wyniku tego Podatnik otrzymuje drogą elektroniczną i listową fakturę za zakup oprogramowania i oddzielnie na zakup rozszerzenia oprogramowania (usługa licencyjna). Wątpliwości Spółki dotyczą sposobu ujmowania powyższych transakcji w deklaracji VAT-7 i VAT-UE.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty