Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.05.2006, sygn. 1471/NUR1/443- 83/1/06/GW, Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie, sygn. 1471/NUR1/443- 83/1/06/GW
Czy w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług Spółka ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług z faktury dokumentującej użytkowanie udziałów?
Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawnypostanawia uznać stanowisko Strony za nieprawidłowe.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w 2000r. zawarła z Kontrahentem umowy o użytkowanie. Kontrahent jest udziałowcem w kilku spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, które prowadzą działalność spedycyjną. W wyniku zawarcia umów Kontrahent obciążył udziały, o których mowa wyżej, prawem użytkowania i pobierania z nich pożytków przez Spółkę. Ustanowione użytkowanie obejmuje wszelkie prawa wynikłe z własności przedmiotu umowy, za wyjątkiem uprawnienia do przeniesienia własności. Kontrahentowi przysługuje czynsz za użytkowanie udziałów. Powyższy czynsz kontrahent opodatkowuje podatkiem od towarów i usług ze stawką 22% i wystawia faktury. Z uzyskanej przez Stronę, z Urzędu Statystycznego w Łodzi, opinii interpretacyjnej, nr OK-5672/KU-5029/2005 wynika, iż przedmiotowe usługi mieszczą się w grupowaniu PKWiU 65.23.10-00.00 "Usługi pośrednictwa finansowego, pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, z wyłaczeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalno - rentowych".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty