Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 06.06.2005, sygn. PP/443-48/2005, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie, sygn. PP/443-48/2005
Czy działalność prowadzona przez Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych polegająca na prowadzeniu przeszkolenia pielęgniarek i położnych, które nie wykonywały zawodu przez okres co najmniej pięciu lat, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych działa na podstawie ustawy z dnia 19 kwietnia 1991r. o samorządzie pielęgniarek i położnych (Dz. U. z 1991r. Nr 41, poz. 178 ze zm.). Zakres i cele działania OIPiP wynikają z cyt. wyżej przepisów. Art. 1 ust. 1 ustawy o samorządzie stanowi, że samorząd pielęgniarek i położnych został utworzony dla reprezentowania zawodowych, społecznych i gospodarczych interesów tych zawodów. Art. 4 określa natomiast, przykładowy katalog zadań samorządu. Z katalogu tylko tych zadań wynika, że ustawodawca nałożył na organy samorządu różnorodne, ważne obowiązki, a w dalszych przepisach ustawy określił w sposób przykładowy formy ich realizacji. W art. 24 ust. 1 pkt 8 jest mowa m. in. o tym, że okręgowa rada, jako organ izby pielęgniarek i położnych, współpracuje z organami administracji rządowej oraz samorządem terytorialnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty