Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 23.12.2004, sygn. PDII415/73/2004, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. PDII415/73/2004
1. Jakie dokumenty potwierdzają tytuł prawny do lokalu, uprawniające do dokonywania odliczeń w związku z wydatkami poniesionymi na remont i modernizację lokalu mieszkalnego. Czy zawarta umowa z developerem o wybudowanie lokalu mieszkalnego stanowi tytuł prawny. 2. Czy skorzystanie z ulgi remontowej wyklucza możliwość skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu.
Prawo do zmniejszenia podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych w 2004 r. na remont i modernizację lokalu mieszkalnego wynika z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956). Jak stanowi ten przepis, wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1, obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone między innymi na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- lokalu mieszkalnego.Warunkiem niezbędnym do skorzystania z ulgi z tytułu remontu i modernizacji lokalu lub budynku mieszkalnego jest więc posiadanie tytułu prawnego do zamieszkiwania.Za tytuł prawny do lokalu mieszkalnego uważa się między innymi: własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo podatnika do korzystania z lokalu mieszkalnego.Tytuł prawny, o którym mowa w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych może stanowić również umowa o budowę lokalu mieszkalnego zawarta z developerem, pod warunkiem, że umowa ta zawiera klauzulę, na podstawie której zobowiązano się udostępnić kupującemu lokal mieszkalny bezpośrednio po jego wybudowaniu, a przed przeniesieniem własności. W sytuacji, gdy umowa o budowę lokalu mieszkalnego, nie zobowiązuje do oddania kupującemu lokalu mieszkalnego, natomiast do przekazania (udostępnienia) lokalu mieszkalnego dochodzi na podstawie innej umowy zobowiązującej kupującego do m. in. ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem lokalu, to należy uznać, iż w takim przypadku podatnik także posiada tytuł prawny do zajmowanego lokalu.W konsekwencji jedynie w przypadku braku umowy pomiędzy developerem a kupującym, na podstawie której kupujący nabywa prawo zajęcia lokalu mieszkalnego przed przeniesieniem własności na jego rzecz tego lokalu - podatnikowi nie przysługuje prawo dokonania odliczeń z tytułu wydatków poniesionych na remont i modernizację lokalu mieszkalnego, z uwagi na brak tytułu prawnego do zajmowanego lokalu mieszkalnego przed ustanowieniem odrębnej własności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty