Interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.180.2023.4.MKA
Ulga na zabytki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych stanu faktycznego i zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 lutego 2023 wpłynął Pana wniosek z 26 lutego 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania z ulgi na zabytki. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwania – pismami z 1 maja 2023 r. (wpływ 1 maja 2023 r.) oraz z 8 maja 2023 r. (wpływ 9 maja 2023 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca jest współwłaścicielem zabytkowej nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków pn.: „(…)" składającej się z zabytkowego budynku (...) oraz otaczającego go terenu zielonego z zabytkowym parkiem. Drugim współwłaścicielem jest współmałżonka Wnioskodawcy, z którą prowadzona jest wspólnota majątkowa, lecz rozliczenia podatkowe prowadzone są osobno. Budynek (...) o powierzchni całkowitej 1 072 m2 był do chwili zakupu w 1995 r. używany jako budynek (...), w którym zlokalizowane były również mieszkania służbowe. Obecnie wykorzystywany jest do celów mieszkalnych właścicieli, przy czym powierzchnia mieszkalna nie przekracza 150 m2. W przyszłości, po przeprowadzeniu prac remontowych i modernizacyjnych docelowa powierzchnia budynku wynosić będzie około 1 650 m2, na której utworzone będzie kilkanaście mieszkań o powierzchniach 40 - 80 m2. Utrzymanie nieruchomości wymaga prowadzenia szeregu prac bieżącego utrzymania oraz konserwacyjnych.
W roku 2022 w budynku wykonane zostały prace konserwatorskie (naprawa części oryginalnej stolarki okiennej oraz drzwiowej) oraz prace remontowe polegające na wymianie stolarki okiennej oraz drzwiowej wraz z wymianą nadproży i wykonaniem prac pomocniczych niezbędnych do wykonania prac zasadniczych, np. obróbki tynkarskie i blacharskie. W przyszłych latach planowane jest wykonanie wymiany pokrycia dachowego wraz ze wstawieniem okien dachowych, wykonaniem izolacji termicznych wraz z warstwami wodno- i paroszczelnymi zgodnie z aktualną sztuką budowlaną w celu spełnienia aktualnych przepisów o ochronie cieplnej budynków. Koniecznym może być również częściowa wymiana drewnianej konstrukcji dachu. W zakres prac związanych z wymianą pokrycia dachowego wejdą również: wymiana (na zasadzie odtworzenia) podbitki skrzyniowej, obróbki blacharskie, rynny, rury spustowe, instalacja piorunochronna. Wymianie ulegną kominy spalinowe w zakresie niezbędnym dla nowych instalacji kotłowych. Część kominów, z uwagi na obowiązek utrzymania wyglądu zewnętrznego budynku, wymieniona zostanie na przewody wentylacyjne imitujące wyglądem kominy. Aby budynek spełniał aktualne wymagania stawiane budynkom mieszkalnym, koniecznym będzie wykonanie ociepleń dachu i ścian, wstawienie dodatkowych okien w celu zapewnienia odpowiedniego oświetlenia naturalnego w pomieszczeniach, wykonanie instalacji sanitarnych, grzewczych, wentylacji, elektrycznej silno- i słaboprądowych. Do wykonanych w roku 2022 prac konserwatorskich w zabytkowym parku zaliczyć należy przycięcia drzew i krzewów, wycinki chorych drzew oraz usuwanie wiatrołomów. Zabiegi te miały za zadanie utrzymanie w dobrym stanie zdrowotnym istniejącego starodrzewia i ochrona przed atakami szkodników poprzez usuwanie chorych drzew. Drugim celem zabiegów jest stopniowe uformowanie istniejących drzew do ich pierwotnej formy. W następnych latach planowane jest dalsze prowadzenie prac konserwatorskich i odtworzeniowych zieleni obejmujących przycięcia drzew i krzewów oraz wycinki pielęgnacyjne drzew. Ponadto prowadzone będą prace nad przywróceniem pierwotnych założeń parkowych polegające na odtworzeniu trawników, rabat kwiatowych wykonanie nowych nasad drzew i krzewów oraz wykonanie (odtworzenie) dróg i ścieżek, ogrodzenia, oczyszczenie stawu z zabezpieczeniem brzegów i dna, wykonanie mostku, wzmocnienie skarpy oraz wykonie elementów tzw. małej architektury. Celem długofalowym prowadzonych prac jest odtworzenie pierwotnych założeń parkowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty