Interpretacja indywidualna z dnia 17 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.589.2022.2.DJ
Ulga termomodernizacyjna – instalacja pieca i montaż parapetów.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w związku z poniesieniem wydatków na: zakup pieca, o którym mowa we wniosku i materiałów potrzebnych do jego montażu oraz prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 22 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismami z 3 sierpnia 2022 r. (wpływ 3 sierpnia 2022 r.) oraz z 4 sierpnia 2022 r. (wpływ 4 sierpnia 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pan jedynym właścicielem budynku, nabył go Pan na podstawie umowy darowizny (darczyńcami byli Pana rodzice) 24 lipca 2020 r., budynek został oddany do użytku decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w (…) dnia 27 lipca 2011 r. Dom jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym w zabudowie szeregowej, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych bez wydzielonego lokalu użytkowego, w budynku realizuje Pan własne potrzeby mieszkaniowe wraz z żoną i dzieckiem.
W roku 2021 dokonał Pan zakupu materiałów (podczas ponoszenia wydatku był Pan właścicielem budynku). Przedsięwzięcie nie było związane z przebudową, rozbudową lub nadbudową budynku.
Wątpliwość Pana budzi kwestia, czy w związku z ulgą termomodernizacyjną może Pan odliczyć zakup parapetów okiennych wewnętrznych (wcześniej nie było pod tymi oknami parapetów) oraz zakup pieca stalowego (nazwa z faktury). Jest to piec kominowy (…) spełniający normy EN 13240:2001, A2:2004; AC:2007, który będzie służył do ogrzania parteru w domu w okresie wczesnej wiosny oraz jesieni, kiedy nie ma potrzeby ogrzewania całości domu (na piętrze znajdują się sypialnie), aby nie ogrzewać całości domu. Zakup materiałów potwierdzony jest fakturami na Pana dane. Przedsięwzięcie jest związane z termomodernizacją, ponieważ ma zmniejszyć ilość spalanego drewna, poprzez wstawienie piecyka zmniejszy się zużycie drewna do ogrzewania budynku w okresie jesiennym oraz wczesnej wiosny, ponieważ ogrzewany będzie tylko parter, a nie jak teraz cały dom. Będzie miało to wpływ na zmniejszenie zapotrzebowania na opał do głównego źródła ciepła w domu. Poprzez montaż parapetów okiennych wewnętrznych zostanie uzupełnione miejsce pomiędzy oknem, a ścianą które w trakcie zimy jest miejscem najzimniejszym, ponieważ parapet zewnętrzny jest blaszany i umocowany jest na elementach ściany pustakach (miejsce to nie ma ocieplenia). Parapet wewnętrzny ma zapobiegać utracie ciepła w tym miejscu przez co zmniejszy się zapotrzebowanie na ogrzewanie. Zamierza Pan odliczyć materiały czyli parapety oraz piec i niezbędne materiały potrzebne do montażu (np. silikon, rury, obejmy itp.), nie będą jedynie odliczone wydatki za usługę (montaż wykonał Pan sam).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty