10.07.2004 Podatki

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 10.07.2004, sygn. PP.443/4/04, Urząd Skarbowy w Lubinie, sygn. PP.443/4/04

Na podstawie umowy o przejęciu długu podatnik spłacił zaległy czynsz dzierżawny (dług poprzedniego dzierżawcy) wraz z podatkiem VAT i odsetkami, i jednocześnie wstąpił w prawa dzierżawcy. Czy czynność ta powinna być udokumentowana fakturą VAT ? Jeżeli nie to w jaki sposób podatnik może włączyć spłacony dług w koszty działalności.

Pytanie podatnika

Z treści pisma wynika, że podatnik zawarł "umowę o przejęciu długu" z podatnikiem nie prowadzącym działalności gospodarczej w zakresie obrotu wierzytelnościami, na podstawie której, wstąpił Pan w prawa dzierżawcy oraz zobowiązał się spłacić zaległy czynsz. Kwestie związane z przeniesieniem wierzytelności (cesją wierzytelności lub przelewem) uregulowane zostały przepisami art. 509-518 Kodeksu cywilnego. Czynność polegającą na przeniesieniu wierzytelności na inny podmiot rozumieć należy jako przeniesienie prawa do tej wierzytelności. Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Towarami natomiast w rozumieniu przepisów tej ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności określonych w art. 2, które wymienione są w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce państwowej. Zatem w rozumieniu przepisów tej ustawy wierzytelności jako prawa majątkowe nie są towarami i do ich sprzedaży nie stosuje się przepisów tej ustawy. Ponadto czynność ta nie została wymieniona w art. 2 ustawy o VAT, tj. w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu.W związku z powyższym sprzedaż własnej wierzytelności, dokonywana przez firmę nie prowadzącą działalności gospodarczej w zakresie obrotu wierzytelnościami, nie podlega przepisom cyt. ustawy oraz pozostaje bez wpływu na dokonywane rozliczenie podatku od towarów i usług.Opodatkowany natomiast jest obrót wierzytelnościami zakupionymi w celu ich windykacji we własnym zakresie lub w celu dalszej sprzedaży. Czynności te zostały określone jako usługi pośrednictwa finansowego, które podlegają pod ustawę o podatku od towarów i usług, ale na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jako wymienione w załączniku Nr 2 do ustawy (poz. 9- PKWiU Sekcja J ex 65-67), korzystają ze zwolnienia przedmiotowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne