16.11.2017 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 16 listopada 2017 r., sygn. I PK 306/16

Incydentalne wezwania do pracy pracownika sądu, dyżurującego pod telefonem w domu, nie naruszają jego prawa do gwarantowanego odpoczynku dobowego lub tygodniowego.

Gazeta Prawna nr 231/2017

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Franczak (przewodniczący)

SSN Zbigniew Myszka (sprawozdawca)

SSN Małgorzata Wrębiakowska-Marzec

w sprawie z powództwa M. W., K. K., E. K. i H. S. przeciwko Sądowi Rejonowemu w O. o ochronę dóbr osobistych, po rozpoznaniu na rozprawie w Izbie Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w dniu 16 listopada 2017 r., skarg kasacyjnych powódek od wyroku Sądu Apelacyjnego w (...) z dnia 18 kwietnia 2016 r., sygn. akt III APa (...),

oddala skargi kasacyjne bez obciążania skarżących kosztami zastępstwa procesowego strony pozwanej w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Powódki M. W., K. K., E. K. oraz H. S. wniosły o nakazanie pozwanemu Sądowi Rejonowemu w O. zaniechania naruszania ich dóbr osobistych w postaci prawa do wypoczynku i spokojnego zamieszkiwania przez podjęcie odpowiednich działań organizacyjnych zapewniających możliwość skorzystania z przysługującego im prawa do nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz odpoczynku tygodniowego, a także o zasądzenie od pozwanego na rzecz powódek kwot po 10.800 zł tytułem zadośćuczynienia za naruszenie wymienionych dóbr osobistych wraz z odsetkami oraz zasądzenie od pozwanego na rzecz powódek kosztów procesu według norm przepisanych.

W sprawie tej ustalono, że powódki są pracownicami pozwanego Sądu zatrudnionymi na stanowiskach sekretarskich w II Wydziale Karnym, w którym rozstrzygane są sprawy karne, w tym w trybie przyspieszonym oraz wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania, które niekiedy wymagają rozpoznania poza stałymi godzinami urzędowania sądu. W tym celu konieczne jest zapewnienie obsługi sekretarskiej po godzinach pracy pozwanego Sądu, także w soboty, niedziele lub święta i dlatego wyznaczane były i są dyżury sekretarskie "pod telefonem" poza siedzibą sądu (tzw. dyżury "aresztanckie"). W tym zakresie do 14 lipca 2014 r. obowiązywało zarządzenie prezesa pozwanego Sądu nr 3/2007 z dnia 6 marca 2007 r. o przebywaniu wyznaczonych sędziów i pracowników sądu dla rozpoznawania spraw w trybie przyspieszonym w soboty i dni wolne od pracy w godzinach od 8.00 do 16.00 oraz w dni robocze w godzinach od 15.15 do 16.00, poza siedzibą sądu w warunkach stałego kontaktu telefonicznego. W praktyce zarządzenie to nie było respektowane, a powódki miały być utrzymywane przez przewodniczącego oraz sędziów orzekających w wydziale karnym o całodobowym charakterze wyznaczanych dyżurów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty