Postanowienie SN z dnia 7 października 1998 r., sygn. I CKN 265/98
Od wyroku sądu antymonopolowego uchylającego decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie przysługuje kasacja.
Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z odwołania Przedsiębiorstwa Wielobranżowego S. s.c. w P. przeciwko Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zainteresowany Energetyka (...) S.A. w K. o przeciwdziałanie praktykom monopolistycznym, na skutek kasacji Przedsiębiorstwa Wielobranżowego S. s.c. w P. od wyroku Sądu Wojewódzkiego w Warszawie z dnia 26 marca 1997 r. XVII Ama 83/96 postanowił odrzucić kasację.
Uzasadnienie
Energetyka (...) S.A. w K. w wykonaniu umowy dostarcza Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu S. spółka cywilna w P. energię elektryczną i zgodnie z § 11 umowy wystawia faktury przejściowe oraz wyrównawcze.
Po rozpoznaniu sprawy w postępowaniu administracyjnym, wszczętym na wniosek odbiorcy, Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów decyzją z dnia 15 października 1996 r. nr RPZ 8/96 nie stwierdził stosowania przez dostawcę praktyk monopolistycznych, polegających na nadużywaniu pozycji dominującej na rynku dostaw energii elektrycznej przez narzucanie uciążliwych warunków umów o dostawę energii elektrycznej nakładających na odbiorców obowiązek uiszczania przedpłat na poczet jej przyszłych dostaw. Zdaniem wymienionego organu antymonopolowego, narzucony przez dostawcę system rozliczeń, oparty na fakturach przejściowych i wyrównawczych, nie ma charakteru uciążliwego, przynoszącego dostawcy nieuzasadnione korzyści, a w szczególności nie stwarza warunków dla kredytowania dostawcy. Kredytowane są w tej sytuacji obie strony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty