Postanowienie SN z dnia 8 lipca 1998 r., sygn. III CZP 26/98
Postępowaniem rejestrowym w rozumieniu art. 5191 § 3 kpc jest postępowanie w sprawach związanych z prowadzeniem rejestru służącego ujawnianiu określonych podmiotów i danych o nich. Zakresem zastosowania art. 5191 § 3 kpc nie są zatem objęte sprawy o wpis w rejestrze nie mającym jak w szczególności rejestr zastawów charakteru podmiotowego. Wobec czego, w postępowaniu o wpis do rejestru zastawów kasacja przysługuje na zasadach ogólnych.
Sąd Najwyższy z udziałem prokuratora Prokuratury Krajowej w sprawie z wniosku Kredyt Bank PBI S.A. w W. I Oddział w K. z udziałem Grażyny K. o wpis do rejestru zastawów po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym zagadnienia prawnego przedstawionego przez Sąd Wojewódzki w Gdańsku postanowieniem z dnia 7 maja 1998 r. IX Ga 59/98 do rozstrzygnięcia w trybie art. 390 kpc:
Czy pozaegzekucyjne sposoby zaspokojenia zawarte w umowach zastawniczych w oparciu o dawne brzmienie art. 312 kc, po wejściu w życie przepisów ustawy z dnia 6 grudnia 1996 r. o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów (Dz.U. 1996 r. Nr 149, poz. 703) nadal pozostają skuteczne, skoro są zgodne z przepisami art. 22, 23, 24 i 27 ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów i czy zastawnik winien w rubryce 6 wniosku o wpis zastawu do rejestru zastawów ujawnić, że umowa o ustanowienie zastawu wpisywana do rejestru w trybie art. 50 ust. 2 cytowanej wyżej ustawy przewiduje zaspokojenie zastawnika przez przyjęcie przez niego na własność przedmiotu zastawu?
postanowił odmówić udzielenia odpowiedzi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty