08.01.1998 Obrót gospodarczy

Wyrok SN z dnia 8 stycznia 1998 r., sygn. II CKN 553/97

Przewidziane w art. 39313 § 1 kpc uchylenie przez Sąd Najwyższy w całości lub w części – obok zaskarżonego wyroku – także wyroku sądu pierwszej instancji i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania sądowi temu samemu lub równorzędnemu jest dopuszczalne tylko na wniosek wnoszącego kasację.

Sąd Najwyższy, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Czesława M. przeciwko Tomaszowi Sz.,. Markowi H. i Krystianowi W. o ustalenie, na skutek kasacji powoda od wyroku Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 11 kwietnia 1997 r. I ACa 138/97 – uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę Sądowi Apelacyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

W dniu 13 czerwca 1990 r. powód Czesław M. oraz pozwani Tomasz Sz., Marek H. oraz Krystian W., a także nie uczestniczący w procesie Dariusz K., zawarli umowę spółki z ograniczoną odpowiedzialnością o nazwie Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe „T...”. W tym samym dniu spółka została wpisana do rejestru handlowego, przy czym każdy ze wspólników objął po 4 udziały po 500.000 starych zł. W dniu 30 lipca 1990 r. Dariusz K. zbył swe udziały na rzecz pozostałych wspólników, natomiast w dniu 6 września 1990 r. w obecności notariusza została zawarta pisemna umowa sprzedaży, mocą której powód sprzedał swoje udziały: pozwanym Tomaszowi Sz. i Markowi H. po dwa, natomiast Krystianowi W. jeden udział. Następnie w dniu 25 lipca 1991 r. pozwany Tomasz Sz. sprzedał swoje udziały Markowi H. – trzy, a pozwanemu Krystianowi W. – cztery.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne