03.09.1998 Obrót gospodarczy

Postanowienie SN z dnia 3 września 1998 r., sygn. I CKN 820/97

Cofnięcie kasacji jest czynnością procesową nie podlegającą kontroli sądu.

Sąd Najwyższy po rozpoznaniu na rozprawie sprawy z powództwa Ireny K. przeciwko Markowi i Joannie małżonkom B. o rozwiązanie umowy przekazania gospodarstwa rolnego na skutek kasacji powódki od wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 4 czerwca 1997 r. I ACa 400/97 postanowił umorzyć postępowanie kasacyjne i nie obciążać powódki kosztami postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Umową z dnia 26 lutego 1987 r. powódka Irena K. przekazała swemu synowi z pierwszego małżeństwa pozwanemu Markowi B. – jako następcy – gospodarstwo rolne obejmujące nieruchomość o powierzchni 9,01 ha położoną w Z. oraz udział 3/4 cz. w nieruchomości o powierzchni 0,96 ha znajdującej się w L.

W pozwie z dnia 11 maja 1996 r., inicjującego postępowania w niniejszej sprawie, skierowanym przeciwko synowi Markowi B. oraz jego żonie Joannie, powódka wniosła o rozwiązanie tej umowy i „uznanie jej za niebyłą”. Podnosiła, że pozwani znęcają się nad nią, popychają, biją i wyzywają, jakkolwiek w trakcie procesu przyznała, że wiosną 1996 r. przebaczyła synowi i synowej. Wyjaśniła również, że chciałaby, aby Sąd podzielił sporne gospodarstwo na dwie części i oddał je pozwanemu oraz jej synowi z drugiego małżeństwa Wojciechowi. W końcu powódka oświadczyła, że jedyne zarzuty, jakie wysuwa przeciwko pozwanym, to brak możliwości przechowywania przez nią ziemniaków, a także niedostatek sznurka do bielizny i mleka.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne