06.08.1991 Obrót gospodarczy

Uchwała SN z dnia 6 sierpnia 1991 r., sygn. III CZP 66/91

Sąd Najwyższy w sprawie z powództwa Marianny K. przeciwko Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunikacyjnemu w Ł. o podwyższenie renty i zapłatę po rozpoznaniu na posiedzeniu jawnym dnia 6 sierpnia 1991 r. zagadnienia prawnego przekazanego przez Sąd Apelacyjny w Łodzi postanowieniem z dnia 21 maja 1991 r. I ACr 104/91 do rozstrzygnięcia w trybie art. 391 k.p.c.:

„Czy art. 3581 § 3 k.c. w brzmieniu nadanym przez art. 1 pkt 52 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o zmianie ustawy kodeks cywilny (Dz.U. nr 55, poz. 221) ma zastosowanie do roszczeń o podwyższenie renty uzupełniającej z art. 444 § 2 k.c. dochodzonych na podstawie art. 907 § 2 k.c., a obejmujących 3-letni okres przed wniesieniem pozwu, a jeżeli tak, to czy kryterium waloryzacji może stanowić odniesienie do, poziomu aktualnie osiąganych średnich zarobków w gospodarce uspołecznionej, czy też do wskaźnika inflacji w okresie objętym pozwem?”

podjął następującą uchwałę:

W sprawie o zmianę wysokości renty na podstawie art. 907 § 2 k.c. sąd może – stosownie do okoliczności sprawy – również zrewaloryzować wysokość poszczególnych rat renty za okres poprzedzający wytoczenie powództwa (art. 3581 § 3 k.c.).

Uzasadnienie

Przedstawione w rozważanym zagadnieniu prawnym wątpliwości nasunęły się na tle następującego stanu faktycznego sprawy. Powódka w 1979 r. uległa wypadkowi komunikacyjnemu, doznając poważnych obrażeń ciała. W ich następstwie stała się niezdolną do pracy zawodowej, wymaga pomocy osoby trzeciej, jak też zwiększyły się jej potrzeby. Wyrokiem Sądu Wojewódzkiego w Łodzi z 18.XI.1981 r. zasądzono od pozwanego Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Ł. na rzecz powódki m.in. rentę odszkodowawczą w kwocie 6.847 zł miesięcznie. Renta ta w trybie art. 907 § 2 k.c. podwyższana była kolejnymi wyrokami, tak iż ostatnim prawomocnym wyrokiem podwyższono ją do kwoty po 21.190 zł miesięcznie. W pozwie z czerwca 1990 r. powódka, powołując się na art. 907 § 2 k.c. zażądała podwyższenia – w sposób zróżnicowany – przysługującej jej renty, poczynając od 1.VII.1987 r. Od daty bowiem poprzedniego wyroku nastąpiła zmiana stosunków; a mianowicie wzrosłyby jej zarobki, gdyby kontynuowała pracę zawodową, pogorszył się też jej stan zdrowia, skutkiem czego zmuszona została wydatkować wyższe kwoty pieniężne celem zaspokojenia wzmożonych potrzeb.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne