16.11.2023

Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2023 r., sygn. III OSK 2674/21

Administracyjne postępowanie

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk Sędzia del. WSA Maciej Kobak (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2023 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 23 stycznia 2020 r., sygn. akt IV SA/Po 870/19 w sprawie ze skargi Ł.S. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu z dnia [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia winy i wymierzenia kary nagany I. uchyla w całości zaskarżony wyrok i oddala skargę; II. zasądza od Ł.S. na rzecz Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 23 stycznia 2020 r., sygn. akt IV SA/Po 870/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (dalej: "WSA"), po rozpoznaniu sprawy ze skargi Ł.S. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu (dalej: "KWP") z [...] lipca 2019 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia winy i wymierzenia kary nagany – uchylił zaskarżone orzeczenie (pkt 1 wyroku); zasądził od KWP na rzecz Skarżącego kwotę 497 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt 2 wyroku).

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Orzeczeniem z [...] maja 2018 r. nr [...] Komendant Miejski Policji w K. (dalej: "KMP") wymierzył Skarżącemu karę nagany. W uzasadnieniu decyzji KMP wyjaśnił, że [...] października 2019 r. Skarżący przedłożył mu płytę CD z zapisem nagrań rozmów. Tymczasem Plan ochrony informacji niejawnych Komendy Miejskiej Policji w K. z [...] grudnia 2017 r. przewiduje, iż w strefie ochronnej II (obejmującej pomieszczenia służbowe Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w K.) zabrania się fotografowania oraz rejestrowania obrazu i dźwięku. Na drzwiach wejściowych do strefy II budynku Komendy Miejskiej Policji w K. znajdują się graficzne oznaczenia informujące o obowiązującym zakazie. Skarżący zapoznał się z powyższym Planem, czego potwierdzenie znajduje się na karcie zapoznania z "Planem ochrony informacji niejawnych Komendy Miejskiej Policji w K. z dnia [...] grudnia 2017 roku". Zdaniem KMP nagrywanie współpracowników bez ich wiedzy i zgody stanowi naruszenie zasad współżycia społecznego, jakie może przyjąć u siebie konkretny pracodawca. W odniesieniu zaś do funkcjonariuszy Policji, może zostać poczytane za czyn dyscyplinarny. Ponadto w okresie przebywania na zwolnieniu lekarskim Skarżący prowadził prelekcje dla dzieci w Przedszkolu Nr [...] w K. Adnotacja na zaświadczeniu lekarskim "chory może chodzić" oznacza, że choroba nie wymaga leżenia w łóżku. Taki zapis upoważnia jedynie do wykonywania zwykłych czynności dnia codziennego, np. poruszania się po mieszkaniu, udaniu na zabieg, czy kontrolę lekarską. Udział w prelekcji oznacza również brak lojalności wobec pracodawcy i współpracowników obciążonych w tym czasie dodatkowymi obowiązkami służbowymi. Za niezgodne z celem zwolnienia uznaje się takie postępowanie, które w powszechnym odczuciu jest nieodpowiednie dla osoby chorej i może nasuwać wątpliwości, co do rzeczywistego stanu jej zdrowia. KMP wskazał, że § 2 Zasad etyki zawodowej policjanta wskazuje, że policjant powinien kierować się zasadami współżycia społecznego i postępować tak, aby jego działania mogły być przykładem praworządności i prowadziły do pogłębiania społecznego zaufania do Policji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne