Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2017 r., sygn. I OSK 1508/15
Orzecznictwo sądów administracyjnych niejednokrotnie wskazywało m.in. na to, że samo pobieranie nauki w szkole średniej nie wyklucza możliwości uznania członka rodziny rolnika za domownika w rozumieniu przepisów pozwalających na wliczanie okresów pracy w gospodarstwie rolnym do stażu pracy (służby).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska Protokolant: st. asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 lutego 2015 r. sygn. akt II SA/Wa 1254/14 w sprawie ze skargi K. F. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności rozkazu personalnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 11 lutego 2015 r., sygn. akt II SA/Wa 1254/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uwzględnił skargę K. F. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Komendanta Głównego Policji i uchylił tę decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...], nadto stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu w całości.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że Komendant Główny Policji zaskarżoną decyzją z dnia [...] maja 2014 r., na zasadzie art. 138 § 1 pkt 1 w związku z art. 127 § 3 K.p.a., utrzymał w mocy swoją decyzję z dnia [...] kwietnia 2014 r., którą stwierdził nieważność rozkazu personalnego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. z dnia [...] grudnia 2012 r. w przedmiocie ustalenia policjantowi - K. F. wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat na dzień przyjęcia do służby. Doszedł bowiem do przekonania, że wydając decyzję dotychczasową zastosowano przepisy prawa materialnego do stanu faktycznego, który nie został prawidłowo ustalony. Zaliczając okres pracy w gospodarstwie rolnym rodziców skarżącego, Komendant Wojewódzki Policji w Ł. nie wyjaśnił bowiem, jaki charakter i strukturę miało to gospodarstwo, jaki nakład pracy był konieczny w tym gospodarstwie, jaka była liczba faktycznie przebywających tamże osób i świadczących w nim pracę, jakie czynności i kiedy strona wykonywała. Zwrócił też uwagę na to, że nie ocenił wiarygodności świadków, nie doprecyzował ich zeznań i nie skonfrontował ich z pozostałym materiałem dowodowym. Organ nadzoru dokonał ponadto nowej analizy materiału dowodowego w szczególności w zakresie czasu potrzebnego na dojazdy do szkoły i naukę, dochodząc do wniosku, że praca strony w gospodarstwie rodziców była jedynie doraźną pomocą a nie stałą pracą. Wskazał również na szereg innych naruszeń procedury administracyjnej i przepisów prawa materialnego, których w jego ocenie dopuścił się Komendant Wojewódzki Policji w Ł. wydając rozkaz personalny z dnia [...] grudnia 2012 r., które uwypuklił.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty