Wyrok NSA z dnia 5 kwietnia 2023 r., sygn. III OSK 1999/21
Organ nie jest uprawniony do korzystania z instytucji przewidzianej w przepisie art. 64 § 2 k.p.a. w zakresie sprecyzowania wniosku o udzielenie informacji publicznej, gdyż osoba składająca wniosek sama musi wiedzieć jakiego rodzaju, w jakim zakresie i w jakiej formie oczekuje zaspokojenia jej publicznego prawa do informacji publicznej.
Teza urzędowa
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak Sędziowie: Sędzia NSA Rafał Stasikowski (spr.) Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 5 kwietnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Z. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. akt II SA/Kr 242/19 w sprawie ze skargi Z. B. na decyzję nr 4/2018 M. S.A. w K. z dnia 18 grudnia 2018 r., znak: DCZ/0181/16/2018 w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 25 kwietnia 2019 r., sygn. akt II SA/Kr 242/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę Z. B. na decyzję nr 4/2018 M. S.A. w K. z 18 grudnia 2018 r., znak: DCZ/0181/16/2018, w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej.
Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:
Wnioskiem z 16 listopada 2018 r., przesłanym pocztą elektroniczną, Z. B. wystąpił do M. S.A. w K. o udostępnienie informacji publicznej w postaci skanów umowy z 16 września 1999 r., Rep. [...] oraz umowy z 13 stycznia 2003 r., Rep. [...]. Skarżący wniósł o przesłanie odpowiedzi pocztą elektroniczną.
W odpowiedzi z 27 listopada 2018 r. spółka udzieliła skarżącemu negatywnej odpowiedzi, powołując się na art. 1 i 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (tj. Dz. U. z 2018 r. poz. 1330; dalej "u.d.i.p."). Poinformowała skarżącego, że na podstawie art. 1 ust. 3 oraz art. 5 ust. 1 i 2 u.d.i.p. prawo dostępu do informacji publicznej podlega ograniczeniu. Ponadto wskazała, że prawo do informacji publicznej podlega w tym przypadku ograniczeniu również ze względu na prywatność osoby fizycznej, tj. właściciela nieruchomości, z którym zawierano ww. umowy. Wgląd do treści umów, znajdujących się w aktach księgi wieczystej nr [...], przysługuje wyłącznie osobie mającej interes prawny oraz notariuszowi, w obecności pracownika sądu wieczystoksięgowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
