16.05.2023

Wyrok NSA z dnia 16 maja 2023 r., sygn. III OSK 2243/21

Dostęp do informacji publicznej

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P. S. A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 1199/19 w sprawie ze skargi E. S. na decyzję P. S. A. z siedzibą w W. z dnia 2 maja 2019 r. nr 6/2019 w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 14 października 2019 r. sygn. akt II SA/Wa 1199/19 wydanym w sprawie ze skargi E. S. na decyzję P. S.A. z siedzibą w W. z 2 maja 2019 r. nr 6/2019 w przedmiocie odmowy udostępnienia informacji publicznej, na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm.) zwanej dalej "p.p.s.a." uchylił zaskarżoną decyzję (pkt 1) oraz zasądził od P. S.A. z siedzibą w W. na rzecz E. S. kwotę 200 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (pkt 2).

W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji wskazał, że zaskarżoną decyzją P. S.A. z siedzibą w W., zwane dalej także "Spółką", odmówiło skarżącej udostępnienia treści umowy zawartej między Spółką a Starostwem Powiatowym w Świebodzinie, dotyczącej użytkowania drogi przebiegającej przez wieś Rusinów, zgodnie z wnioskiem skarżącej z 26 marca 2019 r. Zdaniem Sądu Spółka nie wykazała jednak, że umowa stanowi dla niej tajemnicę przedsiębiorstwa. Stosownie do art. 5 ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1429) zwanej dalej "u.d.i.p." pojęcie tajemnicy przedsiębiorstwa należy definiować z odesłaniem do art. 11 ust. 2 ustawy z 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. z 2018 r., poz. 4190), co oznacza, że ochronie nie podlega każda informacja stanowiąca dla przedsiębiorcy wartość gospodarczą w znaczeniu obiektywnym, ekonomicznym, a tylko ta informacja, której ujawnienie mogłoby narazić przedsiębiorcę na jakikolwiek uszczerbek ekonomiczny, wskutek wykorzystania przez rynkowych konkurentów. Za niewystarczające uznał Sąd pierwszej instancji stwierdzenie, że informacje zawarte w umowie "z uwagi na rodzaj kontrahenta i przedmiot, którego ona dotyczy, mają dla P. S.A. wartość gospodarczą, którą jako tajemnicę przedsiębiorstwa chroni". Nie wiadomo, jakiego rodzaju informacje zawarte w umowie o użytkowanie drogi powiatowej mają dla Spółki znaczenie (wartość) gospodarcze, w czym wyraża się wartość gospodarcza tych informacji i jakie skutki gospodarcze wywołałoby jej ujawnienie. Ponadto Spółka nie wykazała dostatecznie, że podjęła niezbędne działania w celu zachowania w poufności tej umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne